1. Hlavní stránka
 2. Blog
 3. Tipy

Proč byste neměli spát naproti zrcadlu? Seznamte se se zásadou Feng Shui.

Apr, 3 2024
Proč byste neměli spát naproti zrcadlu? Seznamte se se zásadou Feng Shui.

Vítejte ve světě, kde se vaše ložnice stává oázou klidu a harmonie, a to vše díky moudrosti starověké čínské praxe - Feng Shui. Věděli jste, že způsob, jakým rozmístíte zrcadla ve svém prostoru, může mít obrovský vliv na váš odpočinek a životní energii Qi? Pojďme společně objevit, proč byste neměli spát naproti zrcadlu, a jak moudře využít jejich magickou sílu.

Úvod do Feng Shui a významu zrcadel

Feng Shui, založené na harmonizaci energie Qi, považuje zrcadla za mocné nástroje. Mohou odrážet energii, ale pokud jsou umístěna nevhodně, mohou přinést více škody než užitku. Zrcadla ve Feng Shui nejsou jen obyčejnými dekorativními předměty; mají hluboký význam, ovlivňující tok energie v místnosti.

Co je to energie Qi?

Qi je základní pojem v čínské filozofii a medicíně, označující životní energii, která protéká všemi bytostmi a prostředím. Je považována za klíčovou pro zdraví a harmonii, a její rovnováha je důležitá v tradiční čínské medicíně a praxích jako je Feng Shui. Qi spojuje materiální a duchovní aspekty, a její správný tok je spojen se štěstím a blahobytem.

lustro_sypialnia

Zrcadla v ložnici – výhody

Zrcadla mohou významně ovlivnit vzhled a atmosféru ložnice. Jejich umělé rozmístění přináší řadu výhod:

 • Tvorba iluze prostoru: V menších ložnicích mohou zrcadla způsobit, že místnost bude působit větším a prostornějším dojmem.
 • Odražení světla: Zrcadla odrážejí světlo, jak přirozené, tak umělé, osvětlují tmavé kouty a dodávají místnosti jas.
 • Zesílení osvětlení: Umístěné naproti oknům, zrcadla mohou přispět k lepšímu rozložení denního světla v místnosti.
 • Dekorativní prvek: Zrcadla nejsou jen praktické předměty, ale také elegantní doplňky, které mohou zdůraznit styl ložnice.
 • Univerzálnost: Dostupná v různých tvarech, velikostech a rámech, zrcadla mohou být centrálním bodem dekorace nebo jemným doplněním aranžmá.

feng_shui

Proč neumisťovat zrcadla naproti posteli?

Přestože zrcadla mají tolik výhod, z pohledu Feng Shui jejich umístění naproti posteli může vést k nežádoucím účinkům.

Zrcadlo naproti posteli, odrážející naši postavu, může nejen vyvolávat pocit nepokoje, ale také narušovat energetickou rovnováhu v místnosti. V noci, kdy odpočíváme, je harmonický tok Qi, tedy životní energie, nezbytný pro naše zdraví a pohodu. Přímé odrazy mohou "rozptylovat" Qi, což vede k méně klidnému spánku a obecnému pocitu nepokoje.

Navíc, z psychologického hlediska, pohled na vlastní postavu při probuzení v noci může být nepříjemný a přispívat k pocitu nejistoty nebo strachu, což také není příznivé pro dobrý odpočinek. Doporučuje se, aby zrcadlo v ložnici bylo umístěno tak, aby přímo neodráželo osobu ležící na posteli, což umožňuje udržet klidný a zdravý prostor pro regeneraci.

prostokatne

Alternativní umístění zrcadel v ložnici

Pokud milujete zrcadla a nemůžete si bez nich svoji ložnici představit, existují způsoby, jak je moudře rozmístit.

 • Vedle vchodových dveří - umístění velkého, například obdélníkového zrcadla v blízkosti vchodových dveří do ložnice je nejen praktické, ale také může opticky zvětšit prostor u vstupu, dodávajíc mu světlo a hloubku.
 • Nad komodou nebo toaletním stolkem - oválné zrcadlo umístěné nad úložným nábytkem nebo kruhové nad toaletním stolkem je funkční a estetické. Pomáhá vytvořit dedikovaný prostor pro přípravy, zároveň neodráží přímo postel.
 • Na boční stěně - zrcadlo zavěšené na boční stěně, paralelně s postelí, může odrážet světlo a dekorativní prvky, aniž by narušovalo klid místa odpočinku.
 • V rohu místnosti - malá zrcadla umístěná ve strategických rozích ložnice mohou přidat hloubku a vizuální zájem, aniž by přímo konfrontovala s postelí.
 • Jako součást galerie na stěně - umístěním zrcadla mezi další obrazy nebo dekorace na stěně lze je integrovat do celkového uspořádání, vyhýbajíc se přímému odrazu postele.

Každá z těchto možností umožňuje využít výhod zrcadla, jako je optické zvětšení prostoru a přidání lesku, při současném dodržení zásad Feng Shui a zajištění, že zrcadlo nebude narušovat klid a harmonii v ložnici.

Více záznamů:

Zrcadla v kultuře: Symbolismus a mýty

V tomto článku se podíváme na to, jak byla zrcadla vnímána v čínské, evropské a africké kultuře, a prozkoumáme jejich symbolický význam a příběhy s nimi spojené.

May, 31 2024
Přečíst článek

Jaké zrcadlo do koupelny vybrat?

V tomto článku jsme pro vás připravili obsáhlý průvodce, který vám pomůže udělat správné rozhodnutí při výběru zrcadla do tohoto klíčového prostoru ve vašem domě. 

Apr, 3 2024
Přečíst článek

Jaké zrcadlo do malé koupelny?

Malá koupelna je výzvou pro každého interiérového designéra. Každý prvek musí být pečlivě vybrán, aby se maximálně využil dostupný prostor a vytvořil optický dojem většího prostoru.

Apr, 3 2024
Přečíst článek
Vstupní mapa